OPINIE UŻYTKOWNIKÓW I INSTALUJĄCYCH KONWERTORY CPU PowerLeap


Od września 2000 do chwili obecnej w komputerach pracujących w sieci Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie zainstalowaliśmy 53 egzemplarze konwertorów CPU PowerLeap w parze z procesorami AMD K6-2 400 MHz. Wszystkie działają poprawnie. Zastosowanie ich w komputerach IBM PC100 75MHz spowodowało wzrost ich wydajności ponad trzykrotnie. Jedynym problemem było to, że w komputerach w których BIOS nie rozpoznaje procesora AMD K6, a producent nie oferuje nowej wersji BIOSu (np. IBM do PC100), konieczna jest reinstalacja systemu Windows.

Mariusz Chrzczonowicz - informatyk, Szpital Wojewódzki w Koszalin, 2000 październikOd lipca 1999 instaluję konwertory w różnych komputerach, składakach i tzw. markowych. Najczęściej są to komputery przychodzących do mnie klientów, chociaż zdarza mi się jechać do instytucji. Są to w kolejności od ilości, składaki bez nazwy, składaki znanych polskich firm komputerowych i konstrukcje międzynarodowych korporacji. Dla mnie nie ma to znaczenia, gdyż zakładanie konwertora z nowym procesorem jak też ich działanie, są takie same. Najwięcej (ok. 90%) komputerów zawiera płyty główne z socket 7 i procesorem od 75 do 166 MHz. Do tych standardowo zakładam pl.-ProMMX wraz z AMD K6-2 do 500 MHz. Przyrost wydajności jest wyraźnie widoczny a klienci całkiem zadowoleni, że ich "stara maszyna" może pracować tak szybko. Ostatnio pojawia się więcej komputerów z płytami ze Slot 1 albo PPGA. Tam Pentiumy III i Celerony FC-PGA dobrze pracują a klienci są równie zadowoleni.
Z moich obserwacji wynika, że zarówno klienci indywidualni jak i instytucjonalni, po przetestowani komputera z nowym procesorem (założonym dzięki użyciu konwertora) są na tyle zadowoleni, że zdecydowanie rezygnują z kupna nowego komputera, co wcześniej planowali. Są tym bardziej zadowoleni, że zaoszczędzili kilkadziesiąt procent spodziewanego wydatku.Joachim M Werdin, serwisant który założył najwięcej konwertorów w Polsce, 2001 sierpieńReprezentuję Ośrodek Informatyczny Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Łomży (www.praca.org.pl). Zajmujemy się głównie obsługą informatyczną Powiatowych Urzędów Pracy na terenie całej Polski. Urzędy Pracy w 1996r zostały wyposażone w komputery marki SIEMENS (P133, 16MB RAM, zintegrowana płyta główna o nietypowych rozmiarach). W latach 2000 i 2001 dzięki adapterom PL-PRO MMX i PL-K6 III z procesorami AMD 500MHz zmodernizowaliśmy kilkaset komputerów, które były właściwie "złomem technologicznym". Koszt modernizacji za pomocą adapterów był ok 50% niższy, niż wymiana na nowe elementy, nie mówiąc już o czasie wykonania w/w operacji (ok 5 min).Operację wstawienia adaptera użytkownik mógł wykonać sam, a my mogliśmy wysłać przesyłkę firmą spedycyjną z odpowiednio skonfigurowanymi adapterami , co oczywiście było również istotne ze względu na obniżenie kosztów. W ciągu 18 m-cy zainstalowaliśmy kilkaset sztuk adapterów i jak dotąd nie mieliśmy żadnej reklamacji. Wszyscy użytkownicy stwierdzili znaczne przyspieszenie pracy.
Instalacje zostały przeprowadzone min. PUP Nowy Sącz, PUP Otwock, PUP Malbork, PUP Słupca, PUP Sieradz, PUP Lubaczów, PUP Jarosław, PUP Pleszew, PUP Szczecinek, PUP Ciechanów, PUP Łęczna, PUP Lubaczów, PUP Jawor, itd ...
Oprócz PUP'ów stosowaliśmy adaptery z powodzeniem także w wielu innych firmach.


Jacek Dziedzicki
Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rynku Pracy, 2001 sierpieńW terminie od stycznia do lipca 2000r. firma Altkom dokonała operacji unowocześnienia komputerów Compaq DeskPro 2000 M5100/120/133 w oddziałach terenowych PZU Życie SA.  Operacja objęła około 150-ciu komputerów.
Oczywiście głównym elementem, prócz zwiększenia pamięci RAM i wymiany dysków na dyski o większej pojemności było zwiększenie wydajności procesora. W tym celu zastosowaliśmy konwertery CPU typu PL-Pro MMX-R  Ver.6.0 zakupione w firmie ROSPEROS z Poznania. Większość komputerów zbudowana była na płycie głównej typ:005505 mogącej pracować z dwoma częstotliwościami magistrali 66 i 75 MHz co przy ustawieniu mnożnika na konwerterze x 6 pozwalało uzyskać częstotliwość pracy zastosowanego procesora ( w naszym przypadku AMD K6­2)400/450 MHz.
Przed zainstalowaniem nowego procesora, przy pomocy Rom-Paq zmieniliśmy BIOS na nowszy "umiejący" obsłużyć procesor AMD. Wydajność w ten sposób zmodernizowanych komputerów wzrosła około 300% co było wynikiem satysfakcjonującym użytkowników. Ani jeden użytkownik nie zgłosił zastrzeżeń do możliwości komputera po naszej modernizacji. Na około 150 komputerów 3 wróciły uszkodzone, a przyczyna uszkodzenia leżała na styku konwertera i zasilacza wewnętrznego. Problem polegał na zbyt luźnym kontakcie we wtyczce zasilającej konwerter napięciem +5V, co przy stosunkowo dużym poborze prądu spowodowało przegrzanie styku i stopienie jej obudowy.
Naprawa polegała na wymianie wtyczki. Reasumując: stosunkowo niewielkim kosztem sprzęt nie spełniający podstawowych wymagań do pracy w biurze został dostosowany do aktualnych oczekiwań użytkowników.


ALTKOM - SERWIS
inż. Sylwester Kaczyński, sierpień 2001Witam,
Dziś (27.11.2001) doszła do mnie przejściówka NeoS370. Pomyślałem, że podzielę się doświadczeniami. Posiadam płytę główną ABIT BP6 z ostatnim biosem jaki wypuścił Abit (symbol RU). Do przejściówki wsadziłem Celerona 2 1000 MHz. Choć płyta nie posiada mnożników powyżej x8, procesor działa stabilnie. Bios wyświetla częstotliwość taktowania 956 MHz, ale programy testujące pokazują odpowiednia częstotliwość 1 GHz. Załączam screenshoot z programu SiSoft Sandra z benchamrkiem procesora. Sugeruję, aby umieścił pan tę informacje na swojej stronie www, przy opisie NeoS370. Choć dużo szukałem na sieci informacji o tym czy ktoś już wsadzał takiego procka do płyty, którą posiadam, do samego końca nie byłem pewien czy komputer ruszy. Na szczęści działa i to całkiem dobrze. Oczywiście przy zastosowaniu Celeronów 2 nie ma mowy o dwuprocesorowości, wyniki przeprowadzonych przeze mnie testów wskazują jednoznacznie, że wydajność płyty Abit BP6 z Celeronem 1GHz jest znacznie wyższa niż płyty Abit BP6 z dwoma Celeronami 533 MHz.
 

Pozdrawiam,
Maciej 'KOMENDANT' FILIPCZYKProcesor już jest zamontowany. [...] Mogę podać garść informacji technicznych dla innych użytkowników:
Płyta główna Asus P3B-F
Bios 1008 v 004 beta (jedyny poza 1006 aktualnie dostępny-na stronie niemieckiej Asusa).
Na stronie firmowej PowerLap informuje o konieczności upgrade BIOSu tych płyt głównych do wersji 1007 (dla Celerona 1.2-Tualatin), ale ta wersja jest niedostępna.
Pamięć 256MB
Podczas uruchomienia był mały problem - początkowo procesor pracował z częstotliwością 1200 MHz, a przynajmniej taka była wykazywana przy włączeniu systemu i przez program Asus Probe.Ustawienie właściwego mnożnika jest
niemożliwe zarówno ręcznie (na zworkach max 8x), ja i w biosie (programowy mnożnik max 1,1), ale możliwe jest zastosowanie trybu chronionego (nie pamiętam dokładnej nazwy ang.) dla mnożnika (de facto i tak zablokowany). Po zmianie częstotliwości fsb na 103 MHz procesor pracuje poprawnie, nie zauważyłem też przegrzewania się, wykazywana częstotliwość to 1442 Mhz. Oczywiście płyta pracuje w trybie Jumper free, prędkość procesora - manual, mnożnik - "safe mode", CPU-bus = 103 Mhz. W testach z SiSoftSandry system wykazuje przeszło trzykrotnie większą wydajność od procesora Pentium III-500MHz, myślę więc, że konwektor spełnia swoje zadanie znakomicie i wszystkie osoby które z różnych względów nie chcą zmieniać płyty głównej, a mają podobnej klasy procesor, mogą śmiało korzystać z konwertorów.
Jeżeli będę jeszcze przeprowadzał jakieś testy prędkościowe, to na pewno o wynikach Pana poinformuję. Na razie wygląda na to, że proceser pracuje poprawnie, wydaje się też pozostawiać duże możliwości overclockingu – myślę, że bez problemu mógłby pracować z fsb=110 czy nawet 112 MHz, (z taką prędkością płyta główna pracowała poprawnie od trzech lat z procesorem Pentium III 450 Mhz). [..]

Tomasz Pasławski... serdecznie dziękuję za zainteresowanie.
Zamówiony konwerter zainstalowałem i jestem, naprawdę, pod ogromnym wrażeniem. Nie sądziłem, że zakup będzie aż tak satysfakcjonujący. System jest stabilny i szybki. Poniżej dołączam zrzuty z testu, z CPU-Z, które mówią same za siebie. [...]

2003 02 13   S.M.Właśnie zakończyłem instalację konwertora. Zmieścił się "na styk". Cała operacja zakończyła się pełnym sukcesem. BIOS od razu odczytał  wartość 1000 MHz. Potem przeprowadziłem wszelkie testy. Procesor Celeron PPGA (Coppermine) osiąga takie same wyniki jak Pentium III 1000 MHz, tylko cache ma o połowę mniejszy. Teraz mogę cieszyć się szybszym komputerem, wcześniej miałem Celerona 333 MHz podkręconego na 375 MHz. Przyśpieszenie systemu było konieczne z uwagi na obróbkę filmów z kamery cyfrowej. Zainstalowałem poza tym RAM 256 MB, HDD Seagate 40 GB, oraz port Fire-Wire, by nie tylko zgrywać filmy analogowe, ale i cyfrowe.
Chipset 440 BX chyba naprawdę jest niezniszczalny — a wszystko to dzięki firmie PowerLeap no i dzięki Panu, który konwertory tej firmy sprowadza do Polski.

2003 04 29 Jarosław RyczkoChciałbym podziękować za wspólpracę. Przesyłka dotarła, a wszystkie zamówione części działają już w moim komputerze. Z powodzeniem może Pan dołączyć mnie do listy swoich zadowolonych klientów. Konwerter PL-370/T z procesorem Celeron 1,4 GHz bez najmniejszych kłopotów współpracują z płytą Abit BM6. System jest stabilny i jak pokazują testy ponad 3 krotnie wydajniejszy niż pierwotnie z Celeronem 466 MHz.

2003 10 24 Piotr WiśniewskiJuż parę dni pracuję na PL iP3/T i nie zauważyłem żadnych przykrych niespodzianek. Zatem - nie chcę zapeszyć - można przyjąć, że pracuje dobrze na płycie Abit BH6 1.0 z BIOS-em SS.
Producenci mogli się jednak wykazać i zrobić trochę więcej miejsca wokół podstawki S370, bo te kondesatorki są za blisko i musiałem niestety przycinać kawałek skrzydełka zapinki do chłodnicy. Ale po uporaniu się z mechanicznymi przeszkodami już więcej nie mogę narzekać :)

Piotr Rusiecki

Ta strona jest nadal w opracowaniu, trwa zbieranie opinii od użytkowników, czekamy także na Wasze.