W około 2/3 wszystkich komputerów wystarczy założyć konwertor z nowym procesorem i całość pracuje poprawnie.
W ok.90% pozostałych przypadków aktualizacja BIOSu do najnowszej wersji rozwiązuje ewentualny problem.
Ok. 4 % płyt głównych nie współpracuje z konwertorem i nie warto (ze względu na duży nakład pracy i koszt) używać tej metody modernizacji.

BIOS a konwertor CPU

Część płyt głównych, aby zadziałała z nowym procesorem, potrzebuje aktualniejszego BIOSu (najczęściej można go bezpłatnie ściągnąć z internetu). Przyczyną jest brak obsługi nowo włożonego procesora.

BIOS starych płyt głównych, na których zainstalowano nowy procesor, będzie błędnie pokazywał typ i szybkość procesora podczas uruchamiania się komputera. Często można zobaczyć np. "Procesor unknown" (procesor nieznany), 486 CPU 66MHz, -S 66 MHz, nie ma to jednak wpływu na poprawną pracę całego systemu i nie ma potrzeby uaktualniać BIOSu.


Chciałbym kupić konwertor ale nie wiem czy będzie chodził z moją płytą główną.

Pewnym w pełni można być dopiero po zainstalowaniu i przetestowaniu (jak z każdym innym podzespołem). Konwertory CPU na większości płyt głównych zadziałają natychmiast po zamontowaniu. W niektórych przypadkach do uruchomienia komputera potrzebna jest aktualizacja BIOSu (najczęściej do ściągnięcia bezpłatnie z internetu). Przyczyną jest brak obsługi  nowszego procesora. Wśród płyt głównych są wyjątki, które nie współpracują z konwertorem albo nowszymi procesorami i nic się nie da zrobić bez przeróbki płyty głównej.

Specjalny przypadek to płyty główne produkcji Intel (nie mylić z tymi płytami, które tylko mają chipset Intel na płycie głównej). BIOSy na płytach tego producenta uniemożliwiają współpracę z innymi niż Intel procesorami. W takim przypadku nie można założyć innych procesorów. Można też obejść problem niezgodności z innymi procesorami, kupując BIOS na płyty Intela od innych producentów BIOSu, ale wtedy, z powodu ceny, cała modernizacja już nie jest tak opłacalna.
Warto też sprawdzić
listę kompatybilności z K6 i jej uaktualnienie.


Mój komputer nie startuje, zawiesza się, bardzo spowalnia w WINDOWS itp.

Mogą być różne powody. Jeżeli poniższe wskazówki nie pomogą, proszę kontaktować się z serwisem RSOPEROS.
Oto co należy robić:


Support and Service from PowerLeap. (po angielsku)